Kaleci için Yeni Yapay Zeka Algoritması

Takımımızın uzun süredir devam eden sorunlarından biri de, kalecimizin yavaş ve verimsiz hareketiydi. Bu nedenle kalecimizi, takımın tam değerli bir üyesi haline getirmek için gelişmiş bir algoritma tasarlamak ve uygulamak zorunda kaldık.

Algoritmanın altında yatan fikirler çok açık. İlk olarak, top diğer robotlar tarafından oynanırken kaleci, atağa mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tepki verebilmek için hedef hattının önündeki en faydalı noktaya (topun mevcut konumuna bağlı olarak) yönelir (aslında, bu nokta, hedefin köşelerini bloke eden iki pozisyon arasındaki orta noktadır). İkincisi, top kaleye doğru atılırsa, kaleci atış çizgisini engelleyerek hızla en yakın noktaya hareket eder.

Asıl soru, kalecinin topun kaleye atıldığını “nasıl anladığı”. Yapay zeka açısından bu anlayış, topun yaklaşma zamanının değerlendirilmesinden gelir (bunu hesaplayabiliyoruz, o anki koordinatları ve topun hızını biliyoruz). Bu zaman kritik bir değerden azsa (örneğin, 2 saniye), kalecimiz buna göre tepki verecektir.

Video, “yenilenmiş” kalecimizin çevik davranışını/hareketini göstermektedir. Henüz hedefe yönelik mükemmel bir kalecimiz olmasa da, hızlı atakların yarısından fazlasını yakalayabiliyor. Şimdi yapmamız gereken algoritmanın “ince ayarı”. Kalecimizin en güvenilir ve dengeli performansı göstermesi için, bazı parametrelerin değerlerini seçip bulmalıyız.

Bir cevap yazın