Pas ve Şut

RoboCup 2017 Nagoya, Japonya yaklaşırken, biz de neredeyse her gün antreman yapmaya başladık. Geçtiğimiz hafta, Top Sürücüsü Optimizasyonu ile uğraşmış ve daha stabil hale getirmiştik. Bu hafta da pas ile uğraştık.

Tüm katıldığımız turnuvalar ve antremanlarımızda, her zaman isabetli pas atabilme konusunda şikayet ettik. Geçen yılın son haftalarında, 40 mm çapındaki bir noktaya statik olarak pas atabilmek için çok çalıştık. Elbette, statik testler robotlarımızın paslaşabilmesi için bize çok yardımcı oldu, ancak oyun Robocup’da statik değil.

Ayrıca yüksek performanslı çalışan top sürücüsünde, top üzerinde daha fazla geri dönüş kuvveti vardır, böylece hem normal hem de aşırtma vurucu tarafından topa uygulayacağımız gücü arttırmamız gerekir. Şimdi, soru şu: “topu karşılayacak olan robotun, topla aynı noktada kesişmesi için, topa hangi hız ve yönde vurmamız gerekmektedir?” Geçen hafta, bu sorunu çözmek için bazı çalışmalar yaptık ve çözüme biraz daha yaklaştık. Bunları test ederken, rakip savunması yapmadık. Bu haftaki çalışmamızda, kaleci ve savunma da olacak.

Bir cevap yazın